Archiwum-2023-Grupa 07

„Gimnastyka z rodzicami”

maj 28, 2020 | Archiwum-2023-Grupa 07

Dzień dobry, dzisiaj proponuję zestaw zabaw ruchowych z elementami ćwiczeń gimnastycznych. Zaproś mamę lub tatę do zabawy.

1. Kolory – zabawa ruchowa na rozgrzewkę.  
Dziecko maszeruje po pokoju. Słysząc nazwę koloru, wypowiedzianą przez dorosłego, musi wykonać zadanie. Kolor można powiedzieć (nazwać) lub w trudniejszej wersji pokazać (ćwiczymy dodatkowo spostrzegawczość).

  • a. Czerwony – oznacza, że jest np. lawa i trzeba biegać jednocześnie podnosząc wysoko kolana
  • b. Żółty – dziecko zamienia się w słoneczko, rozkłada ramiona/ręce na bok i obraca się kilka razy dookoła własnej osi,
  • c. Zielony – dziecko zamieniają się w drzewa, unosi ręce do góry i macha nimi na bok jak gałęziami,
  • d. Biały – dziecko zamieniają się w kulę śnieżną, kuca i schylaj nisko głowę,
  • e. Niebieski – woda, wszyscy muszą pływać, dziecko kładzie się na podłodze, na brzuchu i unosi jednocześnie prawą rękę i lewą nogę a potem odwrotnie lewą rękę i prawą nogę.

2. Łowimy kolorowe rybki  – zabawa ruchowa – wzmacnianie mięśni brzucha i grzbietu
Rybki – czyli różne kolorowe przedmioty jakie znajdują się w domu np. zabawki układamy w akwarium czyli np. w hula hop lub po prostu na środku pokoju. Dziecko ma za zadanie łowić ryby, czyli wyjmować przedmioty z hula hop, ale w określony sposób – siedząc, leząc na brzuszku, stojąc na jednej nodze itp. 
Uwaga: w najtrudniejszej wersji można zrobić tzw. „plank” (czyli „deska”). Będąc w takiej pozycji próbujemy wyjmować przedmioty z „akwarium”. Powodzenia.

3.Kolorowy pająk -zabawa ruchowa – szybkość reakcji, spostrzegawczość, wzmacnianie mięśni postawnych Dziecko ,,lata’’ po pokoju jak małe mucha. Na sygnał rodzica: „uwaga, niebieski pająk idzie!’’ zadaniem dziecka jest jak najszybsze dotknięcie palcem koloru niebieskiego i znieruchomienie (tylko to pozwoli im, nie zostać złapanym przez pająka). Osoby, które nie znalazły odpowiedniego koloru chwilę po wypowiedzianym haśle lub nadal wyraźnie się ruszają muszą wykonać zadanie dodatkowe np. 5 pajacyków, 3 pompki, 5 przysiadów, 5 skłonów itp.
Zabawę powtarzamy kilka razy, za każdym razem zmieniając kolor pająka, tym samym dzieci za każdym razem muszą szukać innego koloru.

4.Ćwiczenia rozciągające, rozluźniające.„Podłoga parzy” –  Dziecko leży na brzuchu i ręce ma skierowane do środka koła.Na sygnał rodzica: „podłoga parzy!” unosi ręce i nogi, opierając się tylko na brzuchu. Powtarzamy hasło kilkukrotnie i w zróżnicowanym tempie, aby dzieko utrzymało pozycje uniesionych rąk i nóg raz dłużej, a raz krócej.

Poćwiczyłeś ciało, poćwicz rączkę. Poprowadź kredkę po śladzie i pokoloruj obrazek albo paluszkiem po ekranie. 🙂

Ćwiczenia grafomotoryczne.