Archiwum-2022-Grupa 11

Nauczanie zdalne 31.03.2021 r. – Zajęcia poranne

mar 31, 2021 | Archiwum-2022-Grupa 11

Dzień dobry kochani! 🙂

● Na miły początek dnia proponujemy Wam zabawę paluszkową „Moje dłonie”.
Powtarzajcie po rodzicu następujące zdania i gesty:

Mogę dłonie w piąstki ścisnąć (zaciskanie dłoni w pięści)
Mogę nimi podnieść wszystko (naśladuje ruch podnoszenia czegoś)
Mogę je pod brodę złożyć (kładą jedną dłoń na drugą i układają pod brodę)
Mogę nimi czapkę włożyć (naśladują ruch zakładania czapki)
Mogę zrobić kołowrotek (w jedną stronę i z powrotem obracają dłoń wokół drugiej)
Mogę zagrać na fujarce (naśladuje grę na fujarce)
i policzyć swoje palce:
jeden, dwa, trzy, cztery, pięć (pokazują kolejno palce jednej ręki)
jeden, dwa, trzy, cztery, pięć (pokazują kolejno palce drugiej ręki)
jeden, dwa, trzy, cztery, pięć (wskazują kolejno palce jednej nogi)
jeden, dwa, trzy, cztery, pięć (wskazuje kolejno palce drugiej nogi)

● Teraz przypomnijcie sobie czego potrzebują rośliny, żeby rosnąć?

● „Zielona rzeżucha wielkanocny stół zdobi” – proponujemy Wam dzisiaj założenie hodowli rzeżuchy, która będzie piękną ozdobą Waszego świątecznego stołu, ale również może być smacznym dodatkiem do jajek 🙂

Do wykonania zadania potrzebujecie nasiona rzeżuchy, naczynie, w którym będziecie je wysiewać (np. talerzyk lub płaską miseczkę) oraz podłoże – może to być lignina, wata, waciki, kilka warstw ręcznika papierowego lub drobna gaza. Co dalej? W naczyniu ułóżcie zwilżone podłoże (rzeżucha lubi wilgoć), a następnie wysypcie nasionka. I gotowe! 🙂 Obserwujcie codziennie Waszą uprawę rzeżuchy i dbajcie o zwilżanie podłoża. I koniecznie pochwalcie się nam wykonaniem zadania 🙂 Poniżej udostępniamy filmik pomocniczy:

● „Co w koszyczku?” – poniżej znajduje się zdjęcie koszyczka wielkanocnego. Na podstawie zdjęcia powiedzcie, co powinno się znaleźć w święconce? (Święconka to inaczej pokarmy święcone w Wielką Sobotę w kościele katolickim).
Rodzic prezentuje koszyczek wielkanocny i jego zawartość. Dziecko nazywa znajdujące się w nim produkty. Rodzic wyjaśnia ich symbolikę.

święconka

– Chleb symbolizuje ciało Chrystusa. Wkładamy go do koszyczka, aby zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność.
– Jajka to symbol życia. Włóżmy je do koszyczka, by pamiętać o wciąż odradzającym się życiu.
– Wędlina jest symbolem dostatku, bogactwa i dobrobytu.
– Sól i pieprz symbolizują oczyszczenie i prawdę. Włożone do koszyczka będą mieć moc odstraszającą zło.
– Baranek jest symbolem Chrystusa – Baranka Bożego, który zwyciężył śmierć. Wkładana do koszyczka figurka baranka jest zazwyczaj wykonana z cukru, czekolady lub chleba.
– Chrzan jest oznaką ludzkiej siły, którą chcemy mieć przez cały rok.
– Ciasto to symbol umiejętności i doskonałości.

● „Przyroda wokół nas” – wybierzcie się z rodzicami na spacer w celu obserwacji stanu roślin wczesną wiosną.