Archiwum-2023-Grupa 07

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

kw. 23, 2021 | Archiwum-2023-Grupa 07

23 kwietnia swoje święto mają książki na całym świeci, w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.

W związku z sukcesem święta UNESCO postanowiła stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało był Madryt, zaś 2016 r. tytułem tym został uhonorowany Wrocław. W 2021 roku Światową Stolicą Książki jest  Tbilisi (stolica Gruzji).

Wiek przedszkolny to wyjątkowy czas w życiu człowieka. Jest to okres kształtowania umiejętności i rozwijania osobowości. Skutecznym sposobem na wszechstronny rozwój dziecka jest czytanie od najmłodszych lat. Głośne czytanie ma wpływ na rozwój poznawczy, a przede wszystkim pozwala na miłe spędzanie wolnego czasu.

Wpływ czytania bajek na rozwój dziecka

Czytając dzieciom pamiętajmy o odpowiednim doborze książek. Dobór literatury zależy od wieku. Czterolatki chętnie słuchają bajek, opowiadań wspartych ilustracjami. Bobrze dobrana literatura kreuje pozytywne wzorce zachowań i pomaga w procesie wychowania. Czas czytania powinno się dostosować do umiejętności skupienia uwagi przez dziecko, który stopniowo można wydłużać. Celem czytania zawsze powinna być przyjemność i radość ze spędzonego razem czasu.