Archiwum-2020-Grupa 09

Kącik zabaw dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

maj 25, 2020 | Archiwum-2020-Grupa 09

Dzień dobry Kochani! 🙂

Dziś zapraszam Was do zabawy z cyferkami. Będziecie rysować, przeliczać, układać, formować, porównywać, a  nawet smakować. Poniżej znajdują się propozycje zabaw. Jestem pewna, że świetnie sobie z nimi poradzicie! 🙂

Rysowanie paluszkiem

Do pudełka (np. po butach) lub na tacę wsypujemy piasek lub kaszę. Wcześniej przygotowujemy sobie kartoniki z cyframi. Prosimy dziecko, aby wylosowało jeden kartonik, a następnie narysowało paluszkiem w piasku kształt wylosowanej cyfry.

Szczypce w ruch

Do tej zabawy potrzebne są pojemniki w postaci wytłoczek po jajkach albo foremek na muffiny, szczypce do grilla czy cukru w kostkach i dowolne drobne elementy. Na dnie pojemnika kładziemy karteczki z cyframi, a zadaniem dziecka jest włożyć do niego tyle przedmiotów, ile wskazuje cyfra. W tej zabawie świetnie sprawdzają się guziki, kamyki czy małe pompony pasmanteryjne.

Zabawa sznurkiem

Możemy poprosić dziecko, żeby ułożyło ze sznurka kształt cyfry na wydrukowanym szablonie albo obok niego. Ważne, żeby sznurek był bardzo plastyczny.

Liczenie ze smakiem

Kto powiedział, że do nauki liczenia nie można włączyć zmysłu smaku? Na podwieczorek przygotujmy kilka miseczek z różnymi smakołykami: rodzynkami, pestkami dyni, kawałkami owoców. Dziecko wybiera kartę i kładzie sobie (do jogurtu, na talerzyk albo prosto do buzi) tyle wybranego smakołyku, ile wynosi wartość wylosowanej cyfry. Jest to motywacja do szybkiego zrozumienia, która cyfra oznacza mniej, a która więcej.

Miłego dnia 🙂