Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Wypada ono bowiem co roku w rocznicę urodzin sławnego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, duńskiego pisarza i poety, który znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości baśniopisarskiej. Autor ten stworzył takie utwory jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa Śniegu” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”.

Skąd wzięło się to święto?

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1980 roku, w tym roku rolę tę pełni Litwa. Przywilejem gospodarza Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci jest decydowanie o temacie obchodów oraz zaproszenie wybitnego autora, by napisał wiadomość do dzieci z całego świata świata oraz znanego ilustratora, aby zaprojektował plakat. Autorem tegorocznego listu do dzieci całego świata oraz plakatu jest Kęstutis Kasparavicius.

Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce. (…) Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.– czytamy w liście napisanym przez litewskiego pisarza i ilustratora.

Drogie dzieci, drodzy Rodzice jesteśmy przekonane, że książki stanowią stałą, niezmienną część Waszego dnia. Jesteśmy przekonane również o tym, że są to piękne, interesujące, pełne fascynujących przygód pozycje. Dlatego zachęcamy do włączenia się  w akcję  „Z bajeczką w rękach”. Zachęcamy do wykonania zdjęcia z Waszą  ulubioną książką i przesłania go na adresy : a.jeczkowska@pp19.radom.pl   do dnia 06.04.2020r. Wszystkie zdjęcia zostaną zamieszczone na stronie przedszkola dnia 06.04.2020r.

Serdecznie zachęcamy, może nasze fascynacje literackie staną się inspiracją dla innych…

Czekamy na zdjęcia  🙂