Miesiąc kolorem malowany – Styczeń (Biały)

sty 13, 2023 | Grupa 13

„Miesiąc kolorem malowany”

Kolory są nieodłącznym elementem naszego otoczenia, mają wpływ na emocje, doznania, rozumienie świata, a także relacje  z innymi. Dzieci kolorów uczą się poprzez zabawę, dlatego też od stycznia wprowadziłyśmy w naszej grupie comiesięczny cykl zajęć pt. „Miesiąc kolorem malowany”.  W każdym miesiącu będziemy jeden dzień poświęcać na poznanie jednego koloru.

Miesiąc styczeń to kolor BIAŁY, dzisiejszego dnia maluszki przyszły do przedszkola ubrane na biało bądź z elementami tego koloru. Ten dzień kręcił się wokół koloru białego. Najpierw dzieci wysłuchały krótkiego wierszyka o kolorze białym, następnie wspólnie ułożyły bałwana z rozsypanych części. Później każde dziecko stanęło przed różnymi zadaniami. Na początek na białych kartkach dzieci musiały wykonać różne tańce przy muzyce, a na sygnał nauczyciela zamieniały się miejscami między sobą. Następnie każde dziecko musiało ze swojej białej kartki zrobić „kule śnieżną”. Najpierw był konkurs rzutu w dal, zadaniem dzieci było rzucić kulką jak najdalej, później dzieci próbowały trafić biała kulką do „kosza”. Następnie najlepsza jak dla naszych dzieci zabawa czyli „śnieżna wojna”, dzieci rzucały się kulkami z papieru śmiechu i radości było co nie miara. Na koniec wszystkie maluszki usiadły do stolików żeby wykonać pracę plastyczną „Bałwanek”. Poradziły sobie jak zwykle świetnie.

Niewątpliwie zabawa kolorami jest jednym ze sposobów poznawania świata przez dzieci, rozwija myślenie, inteligencję oraz wyobraźnię, już nie możemy się doczekać wprowadzenia następnego koloru.