Archiwum-2021-Grupa 12

„Nastroje Pani Pogody”

kw. 16, 2020 | Archiwum-2021-Grupa 12

Dzień dobry dzieci!
Jestem Pogoda. Znacie mnie? Jestem z Wami codziennie. Dorośli mówią o mnie, że bywam kapryśna – czasem im pomagam, czasem płatam figle, a czasem wyrządzam nawet duże szkody. To, jaka jestem, zależy od chmur, deszczu, wiatru, temperatury, ale przede wszystkim od słońca. Lubię, kiedy słońce posyła na ziemię złote promienie i ogrzewa ją i pobudza do życia. Lubię, kiedy z chmur pada deszcz i podlewa spragnione wody rośliny. Lubię też, kiedy wiatr osusza kałuże…

Posłuchajcie jakie ciekawe przygody z Panią Pogodą spotkały Ubu.

Wiaterek, wiatr, wichura – zabawa logopedyczna
Dziecko ćwiczy oddech: z różnym natężeniem dmucha na trzymane w rękach gazety lub siatkę foliową, w zależności od rodzaju wiatru:
– wiaterek – leciutkie dmuchanie,
– wiatr – dmuchanie umiarkowane,
– wichura – dmuchanie z bardzo dużą siłą.

„Chmura i deszcz” – zabawa dramowa
Dziecko w parze z rodzicem. Dziecko tworzy „chmurę” (animuje folię), rodzic to „krople deszczu” (znajdujące się pod chmurą). Kiedy słychać muzykę – pada deszcz, więc rodzic – kropelki deszczu wybiegają spod chmury, tańczą i wirują, pokazują ruchem, że spadają na ziemię i tworzą kałuże. W tym czasie „chmura” maleje. W czasie przerwy w muzyce „kropelki” chowają się pod „chmurę”, która się powiększa. Następnie następuje zamiana ról.

„Słońce i deszcz” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Na hasło rodzica: słońce  – dziecko dowolnie spaceruje na palcach z rękoma wyciągniętymi w górę. Na hasło rodzica: deszcz – dziecko szybko biega , szukając miejsca do ukrycia się, aż w końcu przykuca, splata dłonie nad głową, jakby chciało zasłonić się przed deszczem.

Zabawa badawcza dla chętnych. W tej propozycji zabawy wcielacie się w detektywów pogody. Waszym zadaniem będzie obserwacja zjawisk pogody i zapisywanie ich w „Kalendarzu pogody” przez dokładnie 7 dni. Poniżej znajdziecie wskazówki w jaki sposób można wykonać taki kalendarz.

Po zakończonej obserwacji detektywistycznej zachęcamy Was do przesyłania swoich obserwacji na nasz grupowy adres e-mail: grupeczka12@interia.pl

Powodzenia mali detektywi!

Gotowy „Kalendarz pogody” do druku znajduje się w poniższym linku: