propozycje zabaw 07.04.21

Na początek zabawa paluszkowa . Proszę o powtórzenie jej 3 razy 🙂

Treść wierszyka

Deszczowy spacerek

,,Poszła pani na spacerek.”

(Palce, wskazujący i serdeczny, naszej prawej ręki idą, np. po stole.)

,,Deszczowe chmury przywiał wiaterek.”

(Machamy dłonią.)

,,Gdy daleko od domu już była,

Deszcz zaczął padać – parasol rozłożyła.”

(Nasz wskazujący palec lewej ręki prostujemy i nakrywamy go prawą dłonią ułożoną tak, by przypominała parasol.)

,,Gdy kropla za kroplą spadała,

Pani pod parasol się schowała.”

(Opuszkami palców lewej ręki uderzamy w zewnętrzną część prawej dłoni.)

,,Gdy deszczyk przestał padać,

Parasol złożyła i do domu wróciła.”

2.„Sięgając chmur”  zabawa ruchowa ćwicząca duże grupy mięśniowe.  Przy akompaniamencie muzyki, dzieci wyciągają ręce w górę sięgając do chmur.

3.„ Pod parasolem” zabawa dydaktyczna; dzieci mają za zadanie przyjrzeć się parasolom, powiedzieć jakie mają kolory i wzory. Następnie odpowiadają na pytanie „co mają wspólnego te wszystkie parasole? do czego nam są potrzebne?”

Kolejnym zadaniem jest połączyć parasol i kalosze ze swoim cieniem.

4. Skąd się bierze deszcz? – posłuchajcie proszę piosenkę i uważnie obejrzyjcie prezentację.

Następnie zaproszę was do zabawy badawczej, w której z pomocą rodziców w domu zrobicie deszcz 🙂 Będzie potrzebny – Słoik, gorąca woda, talerzyk, kilka kostek lodu. Dziecko ma za zadanie obserwować jak rodzic wlewa do słoika gorącą wodę i przykrywa słoik talerzykiem, na którym kładzie kilka kostek lodu. Wspólnie obserwują zjawisko tworzenia się pary wodnej, która w kontakcie z zimnym talerzykiem (kostkami lodu) zaczyna się skraplać.

Jeśli nie ma takiej możliwości, można obejrzeć zabawę na filmiku poniżej.