Archiwum-2022-Grupa 08

Radom moje miasto

kw. 29, 2020 | Archiwum-2022-Grupa 08

Dzień dobry zaczynamy nowy dzień , zapraszamy na początek na gimnastykę buzi i języka z Panią Magdą , która proponuje ciekawe ćwiczenia  https://www.youtube.com/watch?v=eT_47xZaVDU

Poznacie dzisiaj legendę Naszego miasta, opowiadanie o  dzielnym Radomirze. Usiądźcie wygodnie i poproście rodziców o przeczytanie…..

Jak młodzieniec miasto odczarował, czyli legenda założycielska Radomia
Młody myśliwy wędrował od wielu dni, próbując upolować zwierzynę. Lasy były puste, przez ten czas nie zobaczył ani sarny, ani zająca. Przemierzał kolejne kilometry, błądząc po pustych, budzących grozę lasach. Powoli tracił siły i nadzieję. Zza koron drzew przypatrywał mu się srebrnopióry orzeł, który zauważył, że to młodzieniec o dobrym sercu. Postanowił dać mu szansę. Opowiedział o zaczarowanym grodzie miodem i mlekiem płynącym. Ta tajemnicza kraina obfitowała w zwierzynę, rzeka Mleczna była pełna ryb, a krajobrazy zwalały z nóg. Oszołomiony młodzieniec czym szybciej ruszył na jej poszukiwanie. Przewodził mu srebrnopióry orzeł, który kontynuował historię w czasie tej długiej wędrówki.
Przed wiekami nad Mleczną zamieszkiwali ludzie, którzy dzielili się tą piękną krainą z rusałkami. Życie toczyło się spokojnie, dni mijały na codziennych obowiązkach oraz odpoczynku na łonie przyrody. Jednak z czasem mieszkańcy stawali się coraz bardziej zaborczy. Chcieli zawłaszczyć lasy, rzeki i doliny. Panować nad zwierzyną i nad szumem drzew. Wygnali rusałki, a tym samym zabrali naturze cząstkę magii oraz tajemniczości.
Kara przyszła szybko. Zapadli w wieczny sen.
Zaklęcie mogła złamać jedynie osoba o wrażliwym i dobrym sercu, która ceni naturę i potrafi odczytać słowa z szumu drzew, śpiewu ptaków oraz szumienia strumienia. Gdy młodzieniec dotarł na miejsce, zachwycił się pięknem okolicy. Zielone, gęste bory, niewielka rzeka z krystaliczną wodą, tajemnicze mokradła i wszechobecny spokój. Krążył między drzewami, po czym przysiadł na niskiej gałęzi. Wsłuchał się w melodyjny śpiew ptaków oraz rytm wody w strumieniu. Wiedziony przeczuciem i zachwytem powiedział – Rad dom, bym tutaj zbudował.
I nagle jego oczom ukazała się wioska, mieszkańcy przebudzili się ze snu. Wdzięczni za złamanie zaklęcia, zaproponowali młodzieńcowi zarządzanie grodem. Zgodził się, a srebrnopióry orzeł sprowadził ziomków młodzieńca nad Mleczną. Zamieszkali wspólnie. Odtąd wszyscy wiedli spokojne i szczęśliwe życie w miejscu Radomiem nazwanym, od słów „rad dom”.

Teraz zachęcamy do wykonania pracy plastycznej „Herb naszego miasta” wykonanie wraz z rodzicami , dowolną techniką.

Zróbcie sobie przerwę zapraszamy do zabaw ruchowo – rytmicznych  https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo