Archiwum-2023-Grupa 07

„Radomir”

maj 5, 2020 | Archiwum-2023-Grupa 07

Witajcie,
 
Rozpoczynamy nowy dzień od gimnastyki 🙂
 
 
 
 
Zachęcamy do posłuchania legendy o powstaniu naszego miasta Radomia. Poproś rodziców o przeczytanie.
 
Młody myśliwy wędrował od wielu dni, próbując upolować zwierzynę. Lasy były puste, przez ten czas nie zobaczył ani sarny, ani zająca. Przemierzał kolejne kilometry, błądząc po pustych, budzących grozę lasach. Powoli tracił siły i nadzieję. Zza koron drzew przypatrywał mu się srebrnopióry orzeł, który zauważył, że to młodzieniec o dobrym sercu. Postanowił dać mu szansę. Opowiedział o zaczarowanym grodzie miodem i mlekiem płynącym. Ta tajemnicza kraina obfitowała w zwierzynę, rzeka Mleczna była pełna ryb, a krajobrazy zwalały z nóg. Oszołomiony młodzieniec czym szybciej ruszył na jej poszukiwanie. Przewodził mu srebrnopióry orzeł, który kontynuował historię w czasie tej długiej wędrówki.
 
Przed wiekami nad Mleczną zamieszkiwali ludzie, którzy dzielili się tą piękną krainą z rusałkami. Życie toczyło się spokojnie, dni mijały na codziennych obowiązkach oraz odpoczynku na łonie przyrody. Jednak z czasem mieszkańcy stawali się coraz bardziej zaborczy. Chcieli zawłaszczyć lasy, rzeki i doliny. Panować nad zwierzyną i nad szumem drzew. Wygnali rusałki, a tym samym zabrali naturze cząstkę magii oraz tajemniczości.
 
Kara przyszła szybko. Zapadli w wieczny sen.
 
Zaklęcie mogła złamać jedynie osoba o wrażliwym i dobrym sercu, która ceni naturę i potrafi odczytać słowa z szumu drzew, śpiewu ptaków oraz szumienia strumienia.  Gdy młodzieniec dotarł na miejsce, zachwycił się pięknem okolicy. Zielone, gęste bory, niewielka rzeka z krystaliczną wodą, tajemnicze mokradła i wszechobecny spokój. Krążył między drzewami, po czym przysiadł na niskiej gałęzi. Wsłuchał się w melodyjny śpiew ptaków oraz rytm wody w strumieniu. Wiedziony przeczuciem i zachwytem powiedział – Rad dom, bym tutaj zbudował.
 
I nagle jego oczom ukazała się wioska, mieszkańcy przebudzili się ze snu. Wdzięczni za złamanie zaklęcia, zaproponowali młodzieńcowi zarządzanie grodem. Zgodził się, a srebrnopióry orzeł sprowadził ziomków młodzieńca nad Mleczną. Zamieszkali wspólnie. Odtąd wszyscy wiedli spokojne i szczęśliwe życie w miejscu Radomiem nazwanym, od słów „rad dom”.
 
 
A teraz proszę wykonaj pracę plastyczną „Moje miasto”. Będą potrzebne kolorowy papier, nożyczki, klej. Kartkę kolorowego papieru układamy tak, aby krótszy bok znalazł się na górze. Zaginamy rogi do siebie, w ten sposób powstanie dach domu. Powstały domek naklejamy na dużą kartkę papieru. Paski białego papieru tniemy na małe kwadraty – to będą okna i drzwi do domu. Naklej je na dom. Takich domków możesz zrobić w dowolnej ilości. Dorysuj jeszcze elementy krajobrazu naszego miasta.