Skarbczyk przedszkolaka, 02.04.2021

kw. 2, 2021 | Grupa 03

Witam serdecznie,

moją propozycją w dniu dzisiejszym są zabawy z elementami terapii ręki. Terapia ręki to przede wszystkim usprawnianie motoryki małej, czyli precyzyjnych ruchów rąk, dłoni oraz palców. To dostarczanie dziecku wrażeń dotykowych, umożliwiających poznawanie różnych kształtów, struktur materiałów oraz nabywanie umiejętności ich rozróżniania. Zabawy i ćwiczenia z zakresu terapii ręki poprawiają koordynację wzrokowo- ruchową, zdolności skupienia uwagi i patrzenia oraz wpływają na poprawę chwytu narzędzia pisarskiego.

A teraz zachęcam was do paluszkowej gimnastyki z wykorzystaniem wiersza „Jajeczka”.

„Jajeczka”

Dzieci do kurnika poszły
(„spacerowanie” palcami jednej dłoni po wierzchu drugiej)
i jajeczka przyniosły.
(zaciskanie dłoni w pięści)
Mama je ugotowała
(energiczne machanie pięściami w górę w i dół)
i dzieciom podała.
(wyprostowanie dłoni)
Dzieci jajeczkami o blat stołu stukają
(zaciśnięcie dłoni w pięści i stukanie nimi o podłoże)
i ze skorupek je obierają
(stopniowe wyprostowanie kolejnych palców)
Na talerzach układają,
(stukanie dłonią zaciśniętą w pięść o wnętrze drugiej dłoni)
starannie kroją, solą,
(przesuwanie bokiem jednej dłoni po wnętrzu drugiej, następnie naśladowanie pocieranie kciuków z palcami wskazującymi)
i ze smakiem zjadają.
(masowanie się dłonią po brzuchu)

Teraz, kiedy trochę rozruszaliście swoje paluszki zapraszam was do kolejnego zadania. Potrzebna wam będzie masa solna do ulepienia jajeczek. Następnie kiedy wyschną będziecie mogli ozdobić je według własnego pomysłu, np. pomalować farbą, ozdobić brokatem, naklejkami. Aby jajka szybciej wyschły poproście rodziców, aby włożyli je do piekarnika i suszyli w temp. 60 stopni- aż do  momentu utwardzenia.

Przepis na masę solną znajdziecie poniżej.

Na koniec poćwiczymy jeszcze spostrzegawczość oraz pamięć wzrokową. Zapraszam do gry „Wielkanocne memory” w wersji online. Waszym zadaniem jest odszukanie i połączenie w pary takich samych pisanek.

Życzę udanej zabawy

Magdalena Kwiatkowska