Archiwum-2024-Grupa 03

Skarbczyk przedszkolaka, 16.04.2021

kw. 16, 2021 | Archiwum-2024-Grupa 03

Witajcie moi drodzy,

zachęcam Was do zabawy muzyczno- ruchowej, pt.  „Moje rączki gdzieś zniknęły” autorstwa Marii Zofii Tomaszewskiej.

https://www.youtube.com/watch?v=QokvtBQrCnU  

Teraz zapraszam do skorzystania z poniższej propozycji zabaw sensorycznych. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, które znajdą się  w każdym domu.

Kolorowe woreczki

Każdy może zostać czarodziejem, a przy okazji przekonać się, jak powstają barwy. Do zabawy potrzebnych będzie kilka plastikowych woreczków z zamknięciem strunowym i farby w kolorach podstawowych: żółtym, niebieskim i czerwonym. Do każdego woreczka wlewamy po odrobinie farby w dwóch kolorach w taki sposób, żeby kleksy znajdowały się w przeciwległych rogach, i szczelnie zamykamy. Dziecko ugniatając woreczek miesza barwy i na jego oczach dzieją się prawdziwe czary-mary. Zabawa pokazuje związki przyczynowo- skutkowe, a przy okazji pozwala ćwiczyć mięśnie dłoni i koordynację ręka – oko.

           

Pudło rozmaitości

Pudło rozmaitości to prawdziwa uczta dla zmysłów. Do środka wkładamy przeróżne materiały, mogą to być ścinki kolorowych tkanin, wstążki, piórka, kawałki folii bąbelkowej, sztuczne futerko, filcowe kulki. W pudełku chowamy niewielkich rozmiarów skarby, na przykład gumowe figurki albo plastikowe samochodziki. Zadaniem dziecka jest odnalezienie ich.

Zabawy z piaskiem kinetycznym

Najważniejszym narzędziem w czasie tej zabawy są nasze dłonie. To one przesypują, ugniatają i przesiewają piasek. Gotowe budowle można ozdobić koralikami,  kamykami, kulkami z bibuły itp.

Piasek kinetyczny:

  • mąka kukurydziana (tyle, ile potrzebujecie piasku),
  • olej spożywczy,
  • barwnik spożywczy (opcjonalnie).

Do mąki stopniowo dodajemy olej. Mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Balonowe stempelki

Do różnokolorowych baloników nalewamy wodę (wystarczy tyle, żeby je obciążyć), w ten sposób powstaną stempelki. Przygotowujemy paletę z farbami i można rozpocząć zabawę. Balonowe stempelki są miękkie i elastyczne, przelewająca się w środku woda przyciąga uwagę i sprawia, że dobrze leżą one w rączkach. Jak malować balonami? Można odbijać pieczątki, używać jak szerokiego pędzla albo toczyć po papierze jak piłkę.

                      

                                                                                                  Do zobaczenia !