Skarbczyk przedszkolaka, 30.03.2021 r.

mar 30, 2021 | Grupa 03

Siejemy rzeżuchę,  30.03.2021

Drodzy Rodzice,

w dniu dzisiejszym proponuję dzieciom działania z elementami hortiterapii. Są to aktywności mające na celu stymulowanie rozwoju poznawczego dzieci, pobudzenie zmysłów oraz rozwijanie zainteresowania światem przyrody. Dają one dzieciom poczucie sprawczości i możliwości wpływu na przyrodę. Wdrażają  do twórczego myślenia, samodzielności i kreatywności.

Na początek zachęcam do wysłuchanie krótkiego opowiadania J. Wasilewskiej, pt. „Tajemnica małego nasionka”.

„Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka.  Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi.  A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. Ach!  To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało  swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny, kolorowy kwiat”.

Proszę, aby dzieci spróbowały odpowiedzieć na poniższe pytania:

• Kto zaopiekował się ziarenkiem?
  •  • Co zrobiło ziarenko w ziemi?
    • Dlaczego się rozzłościło i co zrobiło ze złości?
    • Co pojawiło się w miejscu pęknięcia?
    • Co wyrosło z ziarenka?

A teraz zapraszam dzieci do zabawy ruchowej „Kwiaty rosną, kwiaty więdną przy muzyce klasycznej Piotra Czajkowskiego „Walc kwiatów” z baletu „Dziadek do orzechów”.

Zatańczcie do muzyki – reagując na hasło wypowiedziane przez rodzica. Kiedy usłyszycie:

– „Kwiaty rosną”- stajecie na palcach jak najwyżej i wyciągacie ręce do słońca.

– „Kwiaty więdną”- kulicie się i przykucacie.

Czas na wysianie rzeżuchy

W tym celu obejrzyjcie krótki film:  https://www.youtube.com/watch?v=MfCoSQRMgfk

Następnie przygotujcie: watę, pojemnik (plastikowy talerzyk lub podstawka), wodę oraz nasiona rzeżuchy.
Wykonanie: Do pojemnika nałóżcie trochę waty, nasypcie trochę nasion, podlejcie wodą. Odłóżcie na parapet. Pamiętajcie o codziennym podlewaniu nasion. Na pewno do Świąt Wielkiej Nocy urośnie                           i będzie piękną ozdobą na świątecznym stole.

Miłego dnia!

M. Kwiatkowska