Archiwum-2022-Grupa 08

Kolorowe lato tuz,tuż….

cze 15, 2020 | Archiwum-2022-Grupa 08

Dzień dobry Przedszkolaki zaczynamy nowy tydzień, w którym nie będziemy się nudzić.  Jak wiece zbliża się do nas LATO , ale jaką porę roku mamy teraz? Wymieńcie po kolei pory roku zaczynając od tej, która jest teraz. Super!  Świetnie Wam poszło

To teraz zobaczymy jak sobie radzicie z oddechem … pobawimy się w zabawę  „Wesoła Rękawiczka”  https://www.facebook.com/watch/?v=2559518544286972

Ponieważ jak już wiecie zbliża się lato, a z nim wakacje … pomyślcie z jakimi kolorami kojarzy Wam się ta pora roku? Lato to ciepłe kolory, dużo słońca, które jest … tak żółte, przyjemna woda, która nas chłodzi ma kolor … tak niebieski oraz las i łąka, które zapraszają swoimi kolorami … tak zielonym, czerwonym, białymi i całym mnóstwem innych … ale skąd się one biorą?  Zaraz się dowiemy …. zapraszamy do zapoznania się z wierszem o kolorach , tu znajdziemy odpowiedź.

Elżbieta Kuzior

Kolorki
Drogie dziecko to już pewnie dawno wiesz, trzy kolory są na świecie, co ze sobą się mieszają i kolory inne dają. Te kolory robią figle, psocą i nie myślą o mydle, cały świat sobą wypełniają i udaną zabawę przy tym mają. Każdy z nich w pełnej krasie, każdy na swym fachu dobrze zna się. To niebieski i czerwony oraz żółty – ot szalony.

Niebieski zawsze rozlewa, nigdy nie bierze do ręki porządnego pędzla. Wszystko leje prosto z wiadra, jego kolor jest już wszędzie. To on rozlał oceany, zrobił dziury i wlał wody między państwa i polany. Tam jezioro, a tu rzeka. A to wina, że mu wiadro przecieka. Ach Niebieski taki rozchlapany,

Żółty słońce koloruje bo deszczowe krople ciągle je wypłukuje, żółty przy tym jest niedbały, robi kreski, plamy, błędy i tak wyszedł mu księżyc obłędny, też nachlapał trochę gwiazd, co za artysta w pełnej krasie. Zna się na sztuce, oj zna się. A że żółty szybko schnie z niego złoty piasek prószy się. A tym złotem zasypuje brzegi morza i polany. Jest go pełno w Indiach i w Afryce, w Europie i w Ameryce.

Jest również kolor czerwony, wiecznie chodzi zaczerwieniony, nieco zdenerwowany, ale nie jest taki zły tylko troszkę jest wstydliwy, dlatego też maluje z mozołem, bardzo powoli ale starannie ze szczegółami kropeczki stawia. Stara się bardzo i ciężko pracuje. Każdego lata i każdej wiosny, każdemu lasu coś obiecuje. To maliny namaluje, tu poziomki pokoloruje, tam truskawek kilka kapnie. Jarzębinie i porzeczce również chlapnie po kropeczce.

Lecz gdy żółty razem z niebieskim zaczną robić wspólnie kreski, to powstanie piękna zieleń, która zdobi lasy, parki oraz polne zakamarki. Zielone są liście w koronach drzew, zielony jest każdy krzew. Zielone są warzywa: szpinak, kapusta szczypiorek, kapusta, groszek, papryka, ogórek. Zielone są również owoce: kiwi, agrest, awokado, jabłko, gruszka, winogrono.

A gdy żółty z czerwonym na spacer wychodzi, wnet pomarańczowy kolor się rodzi. Jest to kolor troszkę skomplikowany, pomarańczowego na świecie aż tyle nie mamy. Jest marchewka pomarańczowa, jest pomarańcza bardzo zdrowa. Są ubrania i dywany, w tym kolorze są firany. Są również polne kwiaty. A co jeszcze spytaj mamy oraz taty.

Czasami się zdarzy, że niebieski czerwonym się sparzy , wtedy staje się cały fioletowy, od stóp do głowy. We fiolecie najlepiej jest śliwkom w lecie. Fioletowe są kwiatuszki, winogrona i jagody. Fioletowe są rowery, jak i duże samochody.

To ja teraz już wszystko wiem, barwną kolację dzisiaj zjem. Będzie coś żółtego, zielonego i czerwonego. Więcej już nic nie powiem, porozmyślaj i po zgaduj sam sobie!

 

Jakie mamy trzy podstawowe kolory?

Jaki kolor otrzymamy z połączenia żółtego z czerwonym?

Jaki kolor otrzymamy z połączenia żółtego z niebieskim?

Jakie znasz warzywa w kolorze zielonym?

 

To teraz trochę pośpiewamy … możemy się również poruszać w rytm muzyki … zapamiętacie jak najwięcej kolorów, które spotykamy w przyrodzie

https://www.youtube.com/watch?v=dOIhRqkPk-A

Wiemy, że bardzo lubicie mieszać i tworzyć nowe dzieła … dziś właśnie taki pomysł mamy dla Was na dobrą zabawę z … pianką do golenia. Zaczynamy!

„Piankowe kolory”

Potrzebne:

– pianka do golenia,

– farby w różnych kolorach,

– narzędzie działania – widelec,

– większy pojemnik (w którym umieścimy piankę i farby).                                                                                   

Piankę do golenia umieszczamy w pojemniku,15.06-Kolorowe-lato-tuż-tuż-docx