Witajcie w piękny słoneczny poniedziałek. Dziś tematem naszych zajęć będzie rower, a przede wszystkim bezpieczeństwo na nim.
Na początek zapraszamy do zapoznania się z wierszem Włodzimierza Scisłowskiego pt. „Rower”.
„Rower”
Co o swych przodkach powie twój ulubiony rower?
Z początku nie miał pedałów, poruszał się pomału.
Jeździec, chyba zdyszany, odpychał się nogami.
Później dostojnie siedział na pięknym welocypedzie.
Wreszcie pojechał bicyklem, pojazdem dziwnym niezwykle:
Przednie koło miał duże, tym kołem wszystkich mógł urzec! (…)
A tylne, zupełnie małe, kręciło się szybko, z zapałem. (…)
Welocyped – pierwotny rower nieposiadający łańcucha ani hamulców, często z bardzo dużym kołem przednim oraz z małym kołem tylnym.
Bicykl – rodzaj dwukołowego roweru bez przekładni łańcuchowej, z wielkim przednim kołem i małym tylnym.zdjęcia rowerów Dok3
Pytania do wiersza :
Jak na początku wyglądał rower? Jak nazywał się pierwszy rower, o którym mowa w wierszu? Jak jeździec poruszał się na welocypedzie? Jaka była nazwa drugiego roweru z wiersza? Czym charakteryzował się bicykl?
Do wiersza zamieszczone są ilustracje rowerów … są takie dawne, które dziś możemy zobaczyć tylko w muzeum i takie, które widzimy dziś na ulicach … Przyjrzyjcie się czym się różnią te rowery?
Skoro już wiecie jak wyglądał rower kiedyś i dziś to teraz zapraszamy Was do obejrzenia filmiku edukacyjnego o tym jak bezpiecznie poruszać się na rowerze i o czym należy pamiętać poruszając się nim po drogach, jak również jak przygotować rower do bezpiecznej jazdy. Zapraszamy
https://www.youtube.com/watch?v=gSzVtcWBd_w&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2ImXHYdqQM63Md_udyJUQFGNkaXd3U8MOsXunelVTKWjvyF6EzJNB8OHg
Teraz się pobawimy w wyścig kolarski czyli wyścig na rowerze. Zapraszamy Was do zabawy z rodzicami.
Rodzic wciela się w rolę komentatora sportowego, który na żywo relacjonuje przebieg wyścigu kolarskiego. Dzieci siedzą naprzeciwko prowadzącego w siadzie skrzyżnym i naśladują jego ruchy.
Wyścig rowerowy
„Proszę państwa, znajdujemy się na torze wyścigowym, gdzie już niedługo rozpocznie się wyścig kolarski. Do wygrania gromkie brawa i uznanie publiczności. Zawodnicy powoli podjeżdżają na linię startu (powolne kręcenie rękoma, jak pedałami). Następuje odliczanie: trzy, dwa, jeden, start! Zawodnicy wystartowali (szybkie, energiczne kręcenie rękoma). Przed nimi pierwszy wielki zakręt w prawo (pochylenie w prawo i powrót do kręcenia). Długa prosta i zakręt w lewo (pochylenie w lewo). A na trybunach okrzyki kibiców (wzniesienie rąk i okrzyki radości: „uuuu”, powrót do kręcenia). Jadą szybko, nie marnują czasu, każdy chce dziś wygrać. Zakręt w prawo (pochylenie w prawo) i zaraz potem najtrudniejszy fragment wyścigu, czyli wjazd pod górkę (coraz wolniejsze kręcenie). Ależ oni są zmęczeni (otarcie czoła dłonią)! Ale wierni kibice czekają przecież na szczycie. Nie mogą ich zawieść! Zawodnicy jadą wolno, z wielkim wysiłkiem pokonując kolejne metry trasy (wydawanie odgłosów zmęczenia: „yyyy”), aż w końcu pokonują wielką górę. I wreszcie się udało! Kibice szaleją (podniesienie rąk i wydawanie okrzyków radości: „aaaaa”). Chwila przerwy na łyk wody (przyłożenie pięści do ust i pochylenie głowy jak przy piciu wody z odgłosem: „gul, gul, gul”). Zawodnicy są naprawdę wyczerpani, ale przecież nie mogą zawieść swoich wiernych kibiców. Pędzą więc ile sił w nogach. Ostry zakręt w prawo (pochylenie w prawo) i zaraz potem w lewo (pochylenie w lewo), i ostre hamowanie. To niemożliwe, na torze pojawiła się krowa (głośne wydanie odgłosu: „MUUUU!”). Na szczęście zawodnikom udało się wyhamować i wszyscy odetchnęli z ulgą (wydanie odgłosu „ufff…”). Jadą dalej, już widać metę, jeszcze tylko długa prosta (szybkie i energiczne kręcenie) i koniec wyścigu. Kibice nagradzają zawodników gromkimi brawami (wzniesienie rąk i wydawanie okrzyków radości: „uuuu”).
Jak już odpoczniecie po wyścigach, mamy dla Was karty pracy, oczywiście z rowerem, miłej zabawy i pamiętajcie o bezpieczeństwiekarta 2 Dok4karta 1 Dok2
Jeździmy na rowerze pod opieką rodziców.
Jeździmy na rowerze w miejscach dozwolonych dla dzieci.
Jeździmy na rowerze dostosowanym do swojego wieku i w odpowiednim stroju.
Jeździmy bezpiecznie w foteliku rowerowym – zapięci i w kasku na głowie.